Världsbokdagen 23 april


Om Världsbokdagen

1995 beslutade Unescos generalkonferens att den 23 april skulle bli hela världens festdag för firandet av böcker, författare och läsning samt  värnandet om upphovs-rätten och människors fria tillgång till information.

I Katalonien i Spanien har man sedan 1900-talets början firat skyddshelgonet St Görans (St Georges) dag den 23 april genom att ge en bok i gåva till dem man tycker om. Av tradition får givaren får en ros tillbaka. Med inspiration från denna tradition föreslog IPA, International Publishers Association en "internationell dag" och Spanien lämnade förslaget till Unesco.


World Book and Copyright Day

Idén om att uppmärksamma boken kompletterades med upphovsrätten och i november 1995 beslöt Unesco att utse den 23 april till the World Book and Copyright Day (Världsbok- och upphovsrättsdagen). Inte bara är den 23 april en katalansk dag, den är också minnesdag för författare som Shakespeare, Cervantes, Nabokov, Manuel Mejia Vellejo, de la Vega, Laxness, Josep Pia, Manuel Mjia Vallejo m.fl.

Upphovsrätt har länge varit en hjärtefråga för Unesco som ser dagen som ett sätt att fokusera bl.a på författarnas möjlighet till ersättning för sitt arbete i en snabbt digitaliserande värld.
I januari 2010 lanserade Unesco ”World Anti-Piracy Observatory” (WAPO) som ett led i bekämpningen av brott mot upphovsrätten. Det rör sig om en plattform online för globalt utbyte av information om nationella åtgärder och policies.
Läs mer om World Anti-Piracy Observatory här.


Vad kan man göra på Världsboksdagen?

Vi har samlat olika tips på saker som arrangerats i Sverige på Världsbokdagen i ett pdf-dokument. Tipsen är delade i grupperna allmänt, bibliotek, skolor, skolor och bibliotek, bokhandel och antikvariat.

 


Världsbokdagen internationellt

På Unescos webbplats finns information om arrangemang världen över på World Book and Copyright Day.


Gilla oss på facebook!

 


AKTUELLA LÄNKAR


Dagen för kulturell mångfald 21 maj!

 

 Sveriges Unescodelegation
i Paris 






 





 

 

 

 





 


65 ways UNESCO benefits countries all over the world